5
4 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
Prof. Yaron Zalel
 
מומחה במיילדות וגינקולוגיה, אולטרה-סאונד
 
Obstetrics and Gynecology, Ultrasound
 
 
 
 
פרופ' צלאל ירון
 
 
 
 
 
 
077-9577062
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
פרופ ירון צלאל מומחה למיילדות וגינקולוגיה -
אולטרה סאונד, סקירת מערכות ודיקור מי שפיר

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מידע למטופלת

 

מדריך לאישה ההרה

 
במדריך שלפנייך תמצאי את כל המידע שדרוש לך בהתייחס להכנת הגוף להיריון, וכל הבדיקות שתצטרכי לעבור במהלך ההיריון, בחלוקה לשבועות. המדריך כולל הן את בדיקות החובה והן את הבדיקות האופציונליות.
 
 
מדריך לאישה ההרה
 
 
 
 

הסבר על דיקור מי שפיר

 
בדיקת דיקור מי שפיר הינה בדיקה פולשנית, שעלולה להיות מסוכנת לאם ולעובר, אם כי בסבירויות נמוכות מאוד. במאמר שלפניכן, תמצאו מידע חשוב אודות הימים שאחרי הבדיקה – למה לצפות, אילו תופעות נורמליות, ואילו דורשות התייחסות מיוחדת.
 
 
הסבר על דיקור מי שפיר
 
 
 
 

בדיקות סקר גנטיות

 
איגוד הגנטיקאים בישראל ממליץ על ביצוע של מספר בדיקות סקר, כאשר סוג ומספר הבדיקות תלוי במוצא האתני של בני הזוג. המדובר בבדיקות שיכולות לאתר מוטציה בגן מסוים, שעלולה לגרום לבעיות גנטיות בעוברים. במאמר שלפניכם תוכלו לקבל מידע חשוב ומקיף על בדיקות סקר גנטיות, שמתבצעות עוד לפני ההיריון.
 
 
בדיקות סקר גנטיות
 
 
 
 

CLUBFOOT

 
מום Clubfoot מתייחס לכף רגל המסובבת כלפי מטה ופנימה. המום הזה יכול לעמוד בפני עצמו, או להתלוות למומים נוספים. אבחנה של Clubfoot מצריכה ייעוץ גנטי וביצוע של בדיקת מי שפיר לשלילת בעיות כרומוזומליות. במידה שלא נמצאו ממצאים נוספים, הנושא עובר לטיפולו של אורתופד ילדים לייעוץ לפני הלידה ולטיפול אחרי הלידה.
 
 
CLUBFOOT
 
 
 
 

הרחבת אגני כליות

 
הרחבה קלה של אגני כליות מתייחסת להצטברות של נוזלים בתוך הכליות. המשמעות היא שהכליות טרם התרוקנו, כאשר אין הממצא מצביע על נזק או פגם בכליות. על פי רוב, הממצא יצריך המשך מעקב. כמו כן, אם נצפו ממצאים מחשידים נוספים בסקירת המערכות, יש לפנות לבירור כרומוזומלי, כדי לשלול בעיות כרומוזומליות דוגמת תסמונת דאון.
 
 
הרחבת אגני כליות
 
 
 
 

הרחבת חדרי המוח

 
זוהי האבחנה הסונוגרפית השכיחה ביותר בעת סקירת מערכת העצבים המרכזית של העובר. ממצא זה מתייחס להרחבה של העלייה של החדר הצדדי במוח ל- 10 – 15 מ"מ. כשההרחבה עולה על 15 מ"מ, היא מכונה הרחבה ניכרת. הצפי לגבי השפעת התופעה, תלוי במידה רבה בשאלה האם נמצאו ממצאים חריגים נוספים.
 
 
הרחבת חדרי המוח
 
 
 
 

מוקד אקוגני בלב

 
זהו ממצא סונוגרפי, הנובע ממשקעי סידן בשריר הפפלירי או הכורדה טנדינה, וככלל אין לו קשר לתפקוד הלב. עם זאת, הממצא הזה שכיח יותר בהריונות עם חשש מוגבר לתסמונת דאון. במרבית המקרים, מוקד אקוגני בלב יגיע עם ממצאים סונוגרפיים נוספים.
 
 
מוקד אקוגני בלב
 
 
 
 

מעי אקוגני

 
הכוונה של המונח מעי אקוגני היא לצורה שבה נראה המעי במהלך בדיקת האולטרה סאונד, כלומר לממצא אין קשר לבעיה או למחלה. עם זאת, הוא כן יכול להצביע על בעיות שונות, דוגמת זיהומים עובריים, מומים במעיים ועוד. חשוב להדגיש שעם העלייה בטכנולוגיית האולטרה-סאונד יש יותר ויותר ממצאים סונוגרפיים, ולכן חשוב ביותר לבחון לעומק את הממצא.
 
 
מעי אקוגני
 
 
 
 

ציסטות בכורואיד פלקסוס - CPC

 
ציסטות בכורואיד פלקסוס נוצרת בעקבות הצטברות של נוזלים במוח ובעמוד השדרה, בעקבות אי הפינוי שלהם מהמוח. הממצא אינו קשור לבעיות מוחיות או לפיגור, ונעלם בהמשך ההיריון. עם זאת, נמצא קשר בין ציסטות בכורואיד פלקסוס לבין בעיות כרומוזומליות, ולכן, אם בדיקת האולטרה סאונד גילתה ממצא סונוגרפי נוסף, האישה תופנה לבירור כרומוזומלי.
 
 
ציסטות בכורואיד פלקסוס - CPC
 
 
 
 

נייר עמדה 30

 
בדיקת אולטרה סאונד לשם סקירת מערכות ושלילת מומים אנטומיים בעובר הנה בדיקה המבוצעת בשיגרה במהלך ההריון בין השבועות 91 ל 52 (נייר עמדה מס' 8 של האיגוד - הישראלי למיילדות וגינקולוגיה), והמסמך הנוכחי מתייחס לסמנים המתגלים בעת סקירת מערכות.
 
 
ציסטות בכורואיד פלקסוס - CPC