לוגו

מידע למטופלת

במדריך שלפנייך תמצאי את כל המידע שדרוש לך בהתייחס להכנת הגוף להיריון, וכל הבדיקות שתצטרכי לעבור במהלך ההיריון, בחלוקה לשבועות. המדריך כולל הן את בדיקות החובה והן את הבדיקות האופציונליות.

CLUBFOOT

מום Clubfoot מתייחס לכף רגל המסובבת כלפי מטה ופנימה. המום הזה יכול לעמוד בפני עצמו, או להתלוות למומים נוספים. אבחנה של Clubfoot מצריכה ייעוץ גנטי וביצוע של בדיקת מי שפיר לשלילת בעיות כרומוזומליות. במידה שלא נמצאו ממצאים נוספים, הנושא עובר לטיפולו של אורתופד ילדים לייעוץ לפני הלידה ולטיפול אחרי הלידה.

הרחבת אגני כליות

הרחבה קלה של אגני כליות מתייחסת להצטברות של נוזלים בתוך הכליות. המשמעות היא שהכליות טרם התרוקנו, כאשר אין הממצא מצביע על נזק או פגם בכליות. על פי רוב, הממצא יצריך המשך מעקב. כמו כן, אם נצפו ממצאים מחשידים נוספים בסקירת המערכות, יש לפנות לבירור כרומוזומלי, כדי לשלול בעיות כרומוזומליות דוגמת תסמונת דאון.

הרחבת חדרי המוח

זוהי האבחנה הסונוגרפית השכיחה ביותר בעת סקירת מערכת העצבים המרכזית של העובר. ממצא זה מתייחס להרחבה של העלייה של החדר הצדדי במוח ל- 10 – 15 מ"מ. כשההרחבה עולה על 15 מ"מ, היא מכונה הרחבה ניכרת. הצפי לגבי השפעת התופעה, תלוי במידה רבה בשאלה האם נמצאו ממצאים חריגים נוספים.

מעי אקוגני

הכוונה של המונח מעי אקוגני היא לצורה שבה נראה המעי במהלך בדיקת האולטרה סאונד, כלומר לממצא אין קשר לבעיה או למחלה. עם זאת, הוא כן יכול להצביע על בעיות שונות, דוגמת זיהומים עובריים, מומים במעיים ועוד. חשוב להדגיש שעם העלייה בטכנולוגיית האולטרה-סאונד יש יותר ויותר ממצאים סונוגרפיים, ולכן חשוב ביותר לבחון לעומק את הממצא.

ציסטות בכורואיד פלקסוס - CPC

ציסטות בכורואיד פלקסוס נוצרת בעקבות הצטברות של נוזלים במוח ובעמוד השדרה, בעקבות אי הפינוי שלהם מהמוח. הממצא אינו קשור לבעיות מוחיות או לפיגור, ונעלם בהמשך ההיריון. עם זאת, נמצא קשר בין ציסטות בכורואיד פלקסוס לבין בעיות כרומוזומליות, ולכן, אם בדיקת האולטרה סאונד גילתה ממצא סונוגרפי נוסף, האישה תופנה לבירור כרומוזומלי.

מוקד אקוגני בלב

זהו ממצא סונוגרפי, הנובע ממשקעי סידן בשריר הפפלירי או הכורדה טנדינה, וככלל אין לו קשר לתפקוד הלב. עם זאת, הממצא הזה שכיח יותר בהריונות עם חשש מוגבר לתסמונת דאון. במרבית המקרים, מוקד אקוגני בלב יגיע עם ממצאים סונוגרפיים נוספים.

נייר עמדה 30

בדיקת אולטרה סאונד לשם סקירת מערכות ושלילת מומים אנטומיים בעובר הנה בדיקה המבוצעת בשיגרה במהלך ההריון בין השבועות 91 ל 52 (נייר עמדה מס' 8 של האיגוד – הישראלי למיילדות וגינקולוגיה), והמסמך הנוכחי מתייחס לסמנים המתגלים בעת סקירת מערכות.

דילוג לתוכן