מעקב הריון לפי שבועות

במדריך שלפנייך תמצאי את כל המידע שדרוש לך בהתייחס להכנת הגוף להיריון, וכל הבדיקות שתצטרכי לעבור במהלך ההיריון, בחלוקה לשבועות. המדריך כולל הן את בדיקות החובה והן את הבדיקות האופציונליות.

מדריך לאישה ההרה – בדיקות ופעולות במהלך ההיריון

לפני ההיריון:

התחלת נטילת חומצה פולית, כשלושה חודשים לפני ההריון (להורדת השכיחות למומים פתוחים במערכת העצבים). ניתן לבצע בדיקות גנטיות שונות בהתאם למוצא ההורים (ביחידות הגנטיות בבתי החולים).

שבוע 7-10

ביקור ראשון. אולטרהסאונד וגינאליאו בטני, לקביעת תקינות וגיל ההיריון. היריון תוך או חוץ רחמי, מספר העוברים (חד או מרובה עוברים). חשיבותו הרבה ב- DATING (תיערוך מדויק של גיל ההיריון).
בדיקות ראשוניות: תד"ש (תמונת דם שלמה), סוג דם ו-RH ,סוכר בצום, VDRL ,נוגדני אדמת, צהבת, טוקסופלסמה ו-CMV ,שתן לתרבית (במעבדת הקופה). טייזקס (הבעל), בדיקות גנטיות שונות, לפי מוצא ההורים. הבדיקות הגנטיות מבוצעות ביחידות הגנטיות בבתי החולים באיזור ובמעבדת הקופות.

שבוע10-14

שיחה לגבי המשך ההיריון בדיקות אופציונליות:

שקיפות עורפית, בדיקת סקר המבוצעת באולטרה-סאונד לחיזוי הסיכון לתסמונת דאון ומומים נוספים . ניתן לשלב את תוצאות בדיקת האולטרה-סאונד עם בדיקת דם / Free BHCG  A-PAPP להעלאת יעילות החיזוי. בדיקת הדם מבוצעת במכונים הגנטיים בבתי החולים ובמעבדות זר. בדיקת סיסי שליה (CVS) :בדיקה פולשנית לזיהוי קריוטיפ / גניטיקה של העובר. מבוצעת בשבועות 10-12 ,בבית חולים ציבורי או פרטי.

שבוע 14-16

 סקירת מערכות מוקדמת (אולטרה-סאונד וגינאלי / משולב בטני). בהמשך נפרט על אופציית שילוב שקיפות עורפית וסקירה מוקדמת שבוע 13. 

שבוע16-18

בדיקת תבחין משולש ("חלבון עוברי"). בדיקה אופציונלית: דיקור מי שפיר, פעולה פולשנית לזיהוי קריוטיפ / גנטיקה של העובר. מבוצעת בבתי חולים ציבורי או פרטי.

שבוע20-24

סקירת מערכות מאוחרת (אולטרהסאונד בטני / לעיתים משולב עם וגינלי).

שבוע 24-28

העמסת סוכר 50 גרם, תד"ש, תרבית שתן. לנשים בעלות גורם RH שלילי: בדיקת COOMBS ומתן זריקת, אנטי D ,לנשים עם העמסת סוכר 50 גרם לא תקינה העמסת סוכר 100 גרם.

שבוע 30-32

מעקב גדילה באולטרה-סאונד, תד"ש, תרבית שתן. אופציה ל"סקירה שלישית"

שבוע 36-41

מעקב תנועות עובר, חזרה על בדיקות מעבדה ובדיקות אולטרה-סאונד לפי הצורך. החל משבוע 40 ביצוע ניטור עוברי (NST) במוקדי הנשים באיזור או בבית החולים. במהלך כל ההיריון מעקב אחר לחץ דם האישה ומשקלה (במרפאה או בתחנות לאם ולילד "טיפת חלב״). משבוע 25 מעקב תנועות עובר.  הבדיקות הרשומות מופיעות כהמלצה כללית. לפי התפתחות ההיריון יתכן ויבוצעו בדיקות נוספות

דילוג לתוכן